Our range of products include bamboo mat based board scenery and bamboo circular board scenery.
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Size | 12"×12" |
| Water Resistance | Moisture Resistant (MR) |
| IS Standard Compliance | Non ISI |
| Weave Pattern | Basket Weave |
| Color | Natural |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Bring serenity to your space with our Bamboo Mat Based Board Scenery! 🌿 Eco-friendly bamboo creates a calming ambiance, perfect for homes, offices, or cafes. The bamboo mat is mounted on a sturdy board, easy to hang. A simple yet unique decor solution.
Price: ₹150/PieceMaterial: Bamboo mat, boardUsage: Wall decor
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Size | 10"×16" |
| Water Resistance | Not water proof |
| IS Standard Compliance | Non ISI |
| Color | Natural |
| Shape | Long Round |
| Usage/Application | Best alternative for gifting ,eco friendly hand crafts..made out from bamboo mats |
| Length | 80 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Best alternative articles for gifting and interior home/office etc
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Bamboo Type | Bamboo Mat |
| Finish | Natural |
| Design | Wall Art |
| Usage Area | Indoor, Gifting. |
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Color | Natural |
Bamboo mat based board scenery is the best alternative for gifting,eco friendly ,hand craft&premium qualitative bamboo crafts.
Tarun Chakraborty (Owner)
Chakrabarti Handicrafts
Ward No.-8, Indra Nagar, Near Old Kali Bari
Nandannagar, Agartala - 799006, West Tripura, Tripura, India