Our range of products include cane fruit basket, bamboo gift box, bamboo weaving box, handmade bamboo dala, bamboo box and bamboo storage box.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Surface Texture | Sanding |
| Material | Bamboo |
| Shape | Round |
| Color | Brown |
| Pack Type | Box |
| Uses | Can Be Used For Fruit Storage |
Round shape tabe top cane basket sizes 8"×1.5",10"×1.75"&12"×2"
Premium qualitative handw woven trays for keeping fruits,dryfruits etc.. lasting for long period.
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | Bamboo |
| Color | Red |
| Surface Texture | Sanding |
| Pattern | Striped |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangle |
| Lid Type | With Lid |
| Brand | Artisan |
| Size/Dimension | Size 5" x4"x2" hight |
| Weight | 50g |
Minimum order quantity: 01 Piece
Add a touch of traditional craftsmanship to your space with our beautiful Bamboo Weaving Box! 🧺 Measuring 5" x 4" x 2" H, this compact box is perfect for storing small treasures, jewelry, or trices. Handcrafted from sustainable bamboo, its intricate weave pattern adds a natural charm to any room. Durable and lightweight, it's a great decor piece for homes, offices, or as a unique gift.
Material: BambooUsage: Storage, decor, gifting
₹ 65 / Number Get Latest Price
| Color | Brown |
| Size/Dimension | 1.5ft Length |
| Surface Texture | Sanding |
| Material | Bamboo |
| Pack Type | Box |
| Uses | Can Be Used For Decoration |
Minimum order quantity: 30 Number
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 6"dia,1.5" hight |
Minimum order quantity: 01 Piece
Bamboo mat based Eco friendly hand woven boxs size 6"*1.5" Bamboos are typically fast-growing perennials, with some species growing as much as 30 cm (1 foot) per day. The woody ringed stems, known as culms, are typically hollow between the rings (nodes) and grow in branching clusters from a thick rhizome (underground stem)
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Lid Type | With Lid |
| Brand | Local |
| Size/Dimension | 5"x5" |
| Weight | 500 g |
| Capacity | 0.5 kg |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | Ratten |
| Set Size | 1 Pc |
| Shape | Round |
| Size | 12" |
| Holder Included | No |
Tarun Chakraborty (Owner)
Chakrabarti Handicrafts
Ward No.-8, Indra Nagar, Near Old Kali Bari
Nandannagar, Agartala - 799006, West Tripura, Tripura, India