Manufacturer of a wide range of products which include handmade bamboo basket, bamboo basket, bamboo rectangular top handle bzsket, bamboo fruit basket and cane round boxes.
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Color | Natural |
| Size/Dimension | 11"x4" |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | Sizes available 6",8",10",12",14"&16" |
A handmade bamboo basket is a beautifully crafted, eco-friendly storage or decorative item made from bamboo, one of the most sustainable materials on Earth. These baskets are created through skilled weaving techniques, often by artisans who handcraft each piece to ensure durability, functionality, and aesthetic appeal. Bamboo baskets have become increasingly popular due to their natural charm, strength, and versatility in various home decor styles.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | Sizes available 6"x10",8"x12",10"x14",11"x16",12"x18"&13"x20" |
Uses for keeping fruit,chocolates,pooja& wedding related articles.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Handle | Yes |
| Lid | No |
| Size/Dimension | 6"x10"x3.5" hight |
| Weight | 80 g |
| Manufacturing Method | Handmade |
| Color | Colors |
Minimum order quantity: 01 Piece
Best alternative hamper basket..
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Color | Brown |
| Surface Texture | Sanding |
| Packaging Type | Box |
| Material | Bamboo |
| Finish | Sanding |
| Shape | Rectangular |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Box Type | Storage Box |
| Shape | Round |
| Capacity | Up to 5 kg |
| Material | Natural Cane |
| Lid Type | With Lid |
| Finish | Natural |
Minimum order quantity: 01 Piece
Its made out from best qualitative mature ratten,a best alternative biodegradble article,eco friendly ,hand woven and last for long ..premium qualitative storage box for keeping numerous article aesthetic&affordable.
Tarun Chakraborty (Owner)
Chakrabarti Handicrafts
Ward No.-8, Indra Nagar, Near Old Kali Bari
Nandannagar, Agartala - 799006, West Tripura, Tripura, India