Our range of products include bamboo based box, bamboo mat based boxes, bamboo based container and bamboo storage box.
₹ 120.00 / Number Get Latest Price
| Size/Dimension | 5inch |
| Material | Bamboo |
| Color | Green |
| Surface Texture | Sanding |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Box |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Lid Type | With Lid |
| Brand | Artisan |
| Size/Dimension | Size 8"x4",6"x4"&10"x6" |
| Weight | 50g |
| Capacity | 2 kg |
| Color | natural |
| Surface Texture | Sanding |
| Pattern | Cane |
| Material | Bamboo |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Bamboo star box,execllant skill work hand woven ecofriendly box using for keeping flower,dry flower and decorative showpices ..a best alternative eco friendly craft articles.
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | Sizes available 5"x5",5"x4",6"x4" etc |
Bamboo weaving box made out from best qualitative bamboo,both color&natural available for storage&packaging articles like fruits,vegitables,sweets&pooja prasads etc.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 6" hight,3 " dua |
Minimum order quantity: 01 Piece
Made out of best qualitative mature bamboo a best alternative to keep articles like sugar,salt,tea ,spices etc..hand woven,eco friendly and premium quality articles
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 9" dia,6" hight |
Minimum order quantity: 01 Piece
Tarun Chakraborty (Owner)
Chakrabarti Handicrafts
Ward No.-8, Indra Nagar, Near Old Kali Bari
Nandannagar, Agartala - 799006, West Tripura, Tripura, India