Our range of products include bamboo based glass, natural bamnoo glass, coffee mug bamboo and bamboo glass.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Color | Brown |
| Surface Texture | Sanding |
| Material | Bamboo |
| Shape | Round |
| Pack Type | Box |
| Uses | Can Be Used For Serving Liquid |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Shape | Cylindrical |
| Brand | Natural Living |
| Surface Texture | Smooth |
| Color | Natural |
| Size/Dimension | 5" hight,2.5" dia |
| Finishing | Natural |
| Thickness | 3 mm |
| Capacity | 300 ml |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bamnoo glass
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Material | Bamboo |
| Shape | Cylindrical |
| Mug Type | Coffee |
| Has Lid | No |
| Surface Texture | Smooth |
| Finishing | Polished |
| Has Handle | Yes |
| Capacity | 250 ml |
| Weight | 100 g |
| Brand | Artisan |
| Thickness | 2 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Bamboo Glass ,eco friendly,hand craft,made out of best qualitative mature bamboo a best alternative for drinking. Differant sizes of glass available .
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Surface Texture | Sanding |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Tarun Chakraborty (Owner)
Chakrabarti Handicrafts
Ward No.-8, Indra Nagar, Near Old Kali Bari
Nandannagar, Agartala - 799006, West Tripura, Tripura, India