Our product range includes a wide range of cane laundry basket, cane basket, bamboo storage basket and willow wicker baskets.
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Handle | No |
| Lid | No |
| Size/Dimension | Different sizes available |
| Weight | 50 g |
| Manufacturing Method | Handmade |
| Size | 14*10*2 |
| Pattern | cane |
| Brand | Ratten |
| Wash Care | Handwash |
| Surface Texture | Sanding |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Oval |
| Material | Bamboo |
| Color | Brown |
| Pack Type | Box |
| Uses | Can Be Used For Decoration Purpose |
Oval shape cane tray set of 3(9"×8.5"×1.5"+12"×8.5"×2"&14"×10"×2")
Oval shape unique hand woven trays keeping for articles like fruit,vegetables,dry fruit etc..premium quality hand woven..traditional craft
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Color | Brown |
| Size | 10inch |
| Pattern | Plain |
| Wash Care | Machine wash |
| Shape | Rectangular |
| Material | Jute |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Basket Type | Storage Basket |
| Shape | Oval |
| Capacity | 5 to 10 kg |
| Material | Natural Cane |
| Handle Type | Side Handles |
| Finish | Natural |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Basket Type | Storage Basket |
| Shape | Rectangle |
| Capacity | 5 to 10 kg |
| Material | Natural Cane |
| Handle Type | Without Handle |
| Finish | Natural |
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Color | Natural |
| Size/Dimension | 13" dia,7.5" hight |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Cane |
| Basket Type | Hamper Basket |
| Shape | Rectangle |
| Lid Type | No Lid |
| Capacity | 5 to 10 kg |
| Color | natural |
| Foldable | No |
| Handle Type | Without Handle |
| Compartments | Single |
| Finish | Natural |
| Size | 14*10*2 |
| Pattern | cane |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Premium qualitative laundry tray..durable & longlasting..made out best qualitative..ratten.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
Tarun Chakraborty (Owner)
Chakrabarti Handicrafts
Ward No.-8, Indra Nagar, Near Old Kali Bari
Nandannagar, Agartala - 799006, West Tripura, Tripura, India