Our range of products include rectangle bamboo tray, kuna grass basket, bamboo mat base gift trays, 3 in 1 bamboo oval tray, bamboo tea cup and bamboo serving tray.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Bamboo Type | Natural Bamboo |
| Material | Bamboo |
| Shape | Rectangle |
| With Handle | No |
| Usage/Application | For keep Vegetables, Fruits and Dry Fruits |
| Length | 10 inch |
| Pattern | Plain |
| Width | Size customise |
| Finish | Natural |
| Packaging Type | Box |
| Handmade | Yes |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Material | Kauna Grass |
| Color | Natural |
| No Of Handle | 1 |
| Wash Care | Hand Wash |
| Shape | Cylindrical |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Bamboo Type | Natural Bamboo |
| Shape | Rectangular |
| With Handle | Side Handles |
| Length | 12 inch |
| Width | 18 inch |
| Finish | Polished |
| Eco Friendly | Yes |
| Usage Application | Serving |
Minimum order quantity: 01 Piece
Size 15"×12"×1"
₹ 160 / Set Get Latest Price
| Bamboo Type | Natural Bamboo |
| Material | Bamboo |
| With Handle | No |
| Shape | Oval |
| Usage/Application | For keep Vegetables, Fruits and Dry Fruits |
| Length | Size customise |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Box |
| Handmade | Yes |
Minimum order quantity: 25 Set
With rich industry experience and knowledge, we are offering a qualitative range of 3 in 1 Bamboo Oval Tray.
Size and price 6"*10"@50,8"*12"@60,10"*14"@70,
₹ 70 / Unit Get Latest Price
| Material | Bamboo |
| Weight | 100g |
| Packaging Type | Box |
| Surface Texture | Sanding |
| Shape | Round |
| Uses | Can Be Used For Serving Tea |
Minimum order quantity: 20 Unit
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Bamboo Type | Natural Bamboo |
| Size | 10 inch |
| Material | Bamboo |
| Shape | Square |
| With Handle | No |
| Type | Decorative Trays |
| Length | 10 inch |
| Width | 10"×10",8"×8"&12"×12" |
| Finish | Natural |
| Color | Brown |
₹ 150 / Unit Get Latest Price
| Shape | Square |
| Size | 20"*20" |
| Design | Square clors |
| Material | Bamboo hand woven |
| Color | Any clors |
Minimum order quantity: 10 Unit
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Plain |
| Size | 6x10,8x12,10x14 |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | For keep Vegetables, Fruits and Dry Fruits |
| Color | Multiple Color |
Minimum order quantity: 50 Piece
Tarun Chakraborty (Owner)
Chakrabarti Handicrafts
Ward No.-8, Indra Nagar, Near Old Kali Bari
Nandannagar, Agartala - 799006, West Tripura, Tripura, India