Leading Manufacturer of bamboo mat board and bamboo mat based board scenery from Agartala.
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Size | Size customise |
| Water Resistance | Keep away from moistre |
| Shape | Round |
| IS Standard Compliance | Non ISI |
| Weave Pattern | Basket Weave |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 25 sq ft
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Painting Type | Handmade |
| Thickness | 4 mm |
| Size | 12"×18"..size customise also |
| Surface Material | Board |
| Water Resistance | Bamboo based articles need to keep awaywater& moisture for long lasting |
| Framing | Framed |
| Medium | Bamboo based |
| Orientation | Portrait |
| Color | Natural |
| Usage/Application | Gifting& interior home/office |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5mm |
| Size | 12"×16" |
| Water Resistance | Keep away from moisture |
| IS Standard Compliance | Non ISI |
| Weave Pattern | Plain Weave |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Can Be Used For Decoration |
| Length | 2ft |
| Product Shape | Rectangular |
| Pack Type | Box |
Minimum order quantity: 01 Piece
Bamboos are typically fast-growing perennials, with some species growing as much as 30 cm (1 foot) per day. The woody ringed stems, known as culms, are typically hollow between the rings (nodes) and grow in branching clusters from a thick rhizome (underground stem)
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Color | Brown |
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Can Be Used For Decoration |
| Length | 20inch |
| Product Shape | Triangular |
| Pack Type | Box |
Tarun Chakraborty (Owner)
Chakrabarti Handicrafts
Ward No.-8, Indra Nagar, Near Old Kali Bari
Nandannagar, Agartala - 799006, West Tripura, Tripura, India